Mobil+420 775 748 800

email info@ingetour.cz

      Nemůžete se dovolat?


   Víte, že...

...v případě špatného počasí můžete lodě a materiál okamžitě vrátit v našich kempech a loděnicích?


   Rychlé odkazy:

Řeka Vltava

Řeka Vltava je nejdelší českou řekou. Pramení v Národním parku Šumava a u Mělníka se vlévá do Labe. Pro vodní turistiku je zajímavý horní tok řeky až do Českých Budějovic. Tento úsek patří k nejvíce sjížděným řekám v Evropě. V 60. letech byla na Vltavě vybudována přehradní nádrž Lipno, která zajišťuje celoroční splavnost řeky z Vyššího Brodu. Obtížnost tohoto úseku je WW I a rychlost řeky je 3 – 5 km/ hod. Na řece se vyskytují jezy, které jsou většinou sjízdné. Výlet po Vltavě může absolvovat i úplný začátečník. Řeku obklopují z větší části lesy, ve kterých převažují přirozené bučiny a porosty smrkové i borové. Lesy jsou útočištěm celé řady živočichů, jako je prase divoké, kuna lesní, jezevec, zajíc, srnec atd. V řece můžeme s trochou štěstí vidět i vydru a ondatru. Z ryb se v celém úseku hojně vyskytuje pstruh obecný i duhový, kapr, cejn, štika, okoun a candát. Břehy nejsou kamenité, ale vytváří nivy porostlé travou až k samé vodě.

Borová Lada - Lenora (ř. km 416,55 - 396,35)

Tento úsek je možné absolvovat jen za jarního tání v termínu 15. 3. - 31. 5. od 8,00 do 18,00 hod. a při min. vodočtu v Lenoře 65 cm. Obtížnost je WW I+, není proto doporučován začátečníkům.

Lenora - Nová Pec (ř. km 395,9 - 363,6)

Plavbu na otevřených kánoích lze za příznivých podmínek zahájit v Lenoře. Protože zde Vltava protéká Národním parkem Šumava, vztahuje se na tento úsek řada omezení. Splouvat lze pouze v období od 1. 5. do 31. 10. za podmínek stanovených vyhláškou NP Šumava, pro splouvání úseku Soumarský Most - Pěkná je navíc nutné se zaregistrovat a uhradit poplatek Národnímu parku. Při tom je zakázán výstup na břeh mimo povolená odpočinková místa. Plavbu o délce 31 km lze rozdělit na 2 dny s přespáním na tábořišti v Soumarském mostě. Protože zde řeka meandruje, není při vyšším stavu vody vhodná pro úplné začátečníky.

Na tomto horním úseku půjčujeme pouze kánoe. Dle dohody Vám kánoe přistavíme v tábořišti v Lenoře. Lodě nám vrátíte v Nové Peci. Pokračujete-li dále z Vyššího Brodu, lodě Vám převezeme, nebo Vám ve Vyšším Brodě poskytneme jiné.

Nová Pec - Vyšší Brod (ř. km 363,6 - 318,9)

Příjezdem do Nové Pece začíná vzdutí přehradní nádrže Lipno. Zde doporučujeme plavbu přerušit a do Vyššího Brodu se přepravit po souši.

Vyšší Brod - Boršov (ř. km 318,9 - 248,6)

Jde o nejvíce sjížděný úsek Vltavy. Přehradní nádrž Lipno zaručuje splavnost i v době největšího sucha. Ale i v dobách dešťů je stav vody optimálně regulován. Od roku 1997 je Vltava a její okolí v tomto úseku prohlášena za chráněnou krajinnou oblast. Tento úsek lze zvládnout za 3 - 5 dnů. Podél řeky je řada vodáckých tábořišť a hospůdek. Vodácký program můžete zpestřit prohlídkou kláštera ve Vyšším Brodě, hradu Rožmberk, zámku a města Český Krumlov, kláštera Zlatá Koruna a zříceniny Dívčí Kámen. Na této trase se nacházejí naše loděnice.

Boršov - Hluboká nad Vltavou (ř. km 248,6 - 228,4)

Z Boršova je možné pokračovat až do Hluboké nad Vltavou. Řeka však již opouští romantické koryto obklopené lesy a protéká městem České Budějovice, kde je obtížné překonávání jezů. Zpestřením může být zastávka na umělé slalomové trati v Českém Vrbném. Zde je však možný trénink pouze po dohodě s provozovatelem a na uzavřených lodích nebo člunech.

Podrobné informace o Vltavě, včetně mapy, fotografií a nákresů jezů, naleznete ve Vodáckém průvodci Vltavy.

Telefon: +420 775 748 800 || Email: info@ingetour.cz