Mobil+420 775 748 800

email info@ingetour.cz

      Nemůžete se dovolat?


   Víte, že...

...jako organizátor skupiny nad 16 osob máte 2 místa zdarma?


   Rychlé odkazy:

Jedete na vodu poprvé?

Přestože jste na vodě ještě nebyli, nebojte se to vyzkoušet. Řeka Vltava vás jistě osloví. Zde najdete několik rad pro začátečníky.

Kánoe nebo rafty?

Pokud chcete trávit na vodě pouze 1 – 2 dny, doporučujeme raft (nafukovací člun). Toto plavidlo se naučíte ovládat během několika minut. Člun v podstatě řídí 1 kormidelník, ostatní pouze pádluji, většinou vpřed. Nafukovací člun je stabilní plavidlo pro 4 – 6 osob, tudíž na něm lze i bez problému sjíždět jezy, které se sjíždění na kánoích. Nevýhodou raftu je málo místa pro bagáž. Do raftu pro 6 osob se vejdou 2 – 3 sudy o objemu 50 l. V případě, že je raft plně obsazen a vezete bagáž, je již přetížen a hůře se ovládá, je pomalejší. V tomto případě doporučujeme využít služby převoz bagáže. S raftem je také třeba věnovat větší pozornost poškození (nájezd na ostrou překážku, upouštění na slunci apod.).

V případě, že jedete na více dnů a máte sportovního ducha, doporučujeme hned od začátku na kánoích. V naší půjčovně využijte možnost rezervace stabilních kánoí. Potom věnujte 1 – 2 hod. tréninku na klidnější vodě, kde se naučíte ovládat loď. Po cestě pak počítejte s nějakým tím převržením, které však patří k vodáctví. To jsou ty chvíle, na které se pak nejlépe vzpomíná.

Pokud máte zájem se rychle a dobře naučit jezdit na vodě doporučujeme objednat jednodenní kurz od Inge-Outdoor. Vodáčtí instruktoři vás během jednoho dne naučí ovládat kánoe a zaškolí tak, že další dny můžete již sjíždět sami.

Jezy?

Jezy na Vltavy jsou většinou všechny sjízdné a bezpečné. Záleží však na stavu vody. V půjčovně vám řekneme, které jezy a jak můžete sjíždět. Jedete však na vlastní nebezpečí. Proto doporučujeme před každým jezem zastavit, vystoupit a jez prohlédnout ze břehu. Zde popř. zkonzultovat kudy jez pojedete. Obtížnost jezu se dá zjistit i podle průjezdu ostatních lodí. Nebezpečí jezů v letních měsících hledejte spíše v kamenitém řečišti pod jezem. Při převrhnutí vás proud bude táhnout a můžete se zde odřít a natlouct.

Pokud si nevíte rady – jez přeneste.

Vybavení

V ceně půjčovného je zapůjčení vesty a sudu. Sudy jsou vodotěsné, přesto mobily, kamery, foťáky apod. vložte ještě do igelitového sáčku. Půjčovna nenese zodpovědnost za případné škody způsobené utopením věcí.

Vesta neslouží k polstrování sedačky, ale k ochraně vašeho zdraví. V případě převržení vás nadnáší, především však chrání vaši páteř a tělo proti nepříjemnému nárazu na kámen.

Přilby na Vltavě nejsou povinné, naše půjčovna je nabízí pouze ke kajakům. Pokud si chcete chránit hlavu, vezměte si s sebou vlastní cyklistickou přilbu, která svůj účel splní.

Plánování trasy

Optimální délka denní trasy je 15 – 20 km, kterou jste schopni ujet za 4 – 5 hod. K tomu však počítejte se zdržením na jezech. Čím větší skupina, tím jsou prostoje delší. Každé převržení vám zabere min. 20 min (dostat loď ke břehu, vylít z ní vodu, zhodnotit situaci – kdo za to může, kde se stala chyba, převléknout se do suchého, pořídit nezapomenutelné foto apod.).

Po cestě se nachází mnoho vodáckých hospůdek a občerstvení. Jistě neodoláte orosenému pivečku, vonící klobáse nebo zvuku kytary. Vltavu z Vyššího Brodu do Boršova proto plánujte na 4 – 5 dnů.

S ukončením putování a následným předáním lodí a materiálu si nemusíte lámat hlavu. Na začátku sdělíte pouze informativně plánovaný konec. Vrátit lodě však můžete v každé loděnici Ingetour, které jsou v sezóně v provozu od 8 do 18 hod.

Na začátku plavbu od nás obdržíte mapu Vltavy a Vodáckého průvodce Ingetour, kde jsou popsány základní informace o jednotlivých loděnicích a kempech, časy společné dopravy osob apod.

Doprava

Lodě s vybavením nám zanecháte v cílové loděnici a více se o ně starat nemusíte. Pokud jste si nechali auta na začátku plavby, řidiči mohou využít společné dopravy nebo individuální dopravy a auta přivézt.

Děti

Přestože nemáte se sjížděním řeky žádné zkušenosti, určitě to zvládnete za normálních podmínek i s dětmi. Od jakého věku? Záleží pouze na vás. Zkušení vodáci vozí i 6 měsíční dítě. Důležité však je, aby dítě nemělo strach z vody a celou plavbu neprožilo ve strachu. Doporučuji sjíždět na raftech. Neposedné děti zde mají i prostor k pohybu a člun je velice stabilní. Nebojte se dětem zapůjčit dětská pádla, určitě budou chtít také zkusit pádlovat. Samozřejmostí je vesta, kterou nabízíme ve všech dětských velikostech. Opatrní musíte být při průjezdu jezem, dítě raději přidržujte za vestu, aby z raftu nevypadlo. Pokud si nevěříte, jez s dítětem obejděte a nastupte pod jezem. Pro všechny odvážné děti máme připravené diplomy, které dostanete zdarma v každé loděnici.

Zvířata

Pokud chcete vzít na vodu svého čtyřnohého miláčka, tak to dobře zvažte. Zkušenosti máme pouze se psy. Pokud jedete na kánoi, záleží na velikosti a váze. Rychlý přesun psa z jedné strany na druhou, může zapříčinit nechtěné převržení. Počítejte také s tím, že v sezóně se na řece a v kempech pohybuje vetší množství lidí, je zde hluk, ... Do kánoe a raftů si psa můžete vzít zdarma, v našich kempech je to za příplatek 30,- Kč / noc.

Doporučené vybavení na vodu:

Plavky, tričko, kraťasy, pokrývka hlavy (čepice či klobouk), sluneční brýle, opalovací krém, pevné boty do vody (staré tenisky, sandály ani gumáky jsou nevhodné), šusťáková bunda, kalhoty, pláštěnka.

Sjízdnost Vltavy

Tradiční vodácký úsek Vltavy je z Vyššího Brodu do Boršova. Tento úsek je celoročně splavný, což je na rozdíl od jiných českých řek velkou výhodou. Průtok vody je totiž regulován lipenskou přehradou. Znamená to, že v období sucha je zde zajištěn min. průtok 6 m3, což stačí ke splutí. Naopak v období dešťů přehrada zadržuje přítoky a upouští regulované množství vody.

Úsek nad lipenskou přehradou se obvykle sjíždí z Lenory do Nové Pece. Řeka zde protéká Národním parkem Šumava, proto jsou zde jistá omezení ve splouvání a stanování. V tomto úseku je zákaz splavování na raftech.

Úsek Soumarský most - Pěkná je od roku 2009 zpoplatněn a je regulováno množství lodí.

Půjčení lodí

Pokud již znáte termín vašeho splouvání doporučujeme lodě rezervovat. V menu rezervace si nejdříve pročtěte důležité informace, v odkazu volné lodě zjistěte, zda-li jsou v daném termínu ještě volné lodě a vyplňte objednávkový formulář.

Jakmile obdržíte potvrzení rezervace uhraďte do 14 dnů zálohu. Doplatek se hradí na místě v hotovosti.

Při půjčení lodí nevyžadujeme žádnou kauci.

Telefon: +420 775 748 800 || Email: info@ingetour.cz